„Amit az ember imaginációjába helyez, azzá alakul.” *1
„Míg gyerekek vagyunk, szüleink nagyon is valódi hatalmat gyakorolnak fölöttünk…. Felnõttként azonban… az ember… szinte bármit megtehet.” *2
Egyik utazásom során elvetõdtem a Mittoszok országába. Itt ismerkedtem meg az alábbi történettel, mítosszal *3.
Élt réges régen egy nagyon szép fiatal leány. Jókedvû, vidám teremtés volt, mindenki megkívánta. És õ nem is mondott nemet *4, le is feküdt fûvel, fával. Egyszercsak állapotos lett, az egyik fától.
Megszületett a kisfia. A kisfiú szépen fejlõdött, és midig csak a fákhoz vonzódott, sokat sétált az erdõben, barkácsolt, fúrt faragott, fa szobrokat készített. Amikor csak tehette, fa volt a kezében, fával foglalkozott, sõt kedvenc fa szobrocskáját simogatva aludt el esténként. Nem sakkozott, nem vonatozott, nem babázott, csak fázott *5.
Mikor aztán nagyobb lett, az édesanyja nehezen viselte, hogy fia mindig csak fázik. „Kisfiam, én nagyon szeretlek téged, azt akarom, hogy sikeres, boldog és szép életed legyen! Azt akarom, hogy ezután ne fázz többé!” És a mama összeszedte az összes fatárgyat, amit csak talált, a fia készítette fa bútorokat, fa tálakat, kedvenc fa szobrait, mindent. Nagy halomba rakta õket, és meggyújtotta az egészet.
„Azt akarom, hogy többé ne fázz!” – visszhangozták a hegyek az anya akaratát, és így égett bele a fiú szívébe, testébe, lelkébe a parancs! Hosszú ideig égett a hatalmas tûz!
Meleg lett.
*1 Hamvas Béla: Mágia szutra
*2 M. Scott Peck: Úttalan utakon
*3 A Mittoszok országából származó történetek neve: Mítosz.
*4 Abban az országban a „nem” szó csak tagadást jelent. A mi „hím nem, nõ nem” kifejezéseink ott „hím igen, nõ igen”-re lennének fordíthatóak
*5 A „fázni” szó jelentése „fával foglalkozni”